Concursul de programare
pentru elevii de liceu, clasele X - XII

 

ANUNTURI:

 


REZULTATELE CONCURSULUI:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PREMIUL I
Cot‚rlan Codrin - Colegiul National "Dragos Voda", Sighetu Marmatiei
Fazakas BorbŠla - Liceul Teoretic "BŠthory IstvŠn", Cluj - Napoca
Lese Doru Calin - Liceul Teoretic "Petru Rares", T‚rgu Lapus
PREMIUL II
Bodea Georgiana-Alexandra - Colegiul National "Avram Iancu", C‚mpeni
Boga Titus-Nicolae - Liceul Teoretic "Petru Rares", T‚rgu Lapus
Lup Lucia - Liceul Teoretic "Nicolae Balcescu", Cluj - Napoca
Popa Bogdan Ioan - Liceul Teoretic "Aurel Vlaicu", Orastie†
Stanciu Cristian - Liceul Teoretic "Lucian Blaga", Cluj - Napoca
Turcsa Alexandu Andrei - Liceul Teoretic "Nicolae Balcescu", Cluj - Napoca
PREMIUL III
Anitei Cristian-Daniel - Liceul Teoretic "Lucian Blaga", Cluj - Napoca
Bota Claudiu Adrian - Liceul Teoretic "Aurel Vlaicu", Orastie†
G‚rleanu Alexandru Stefan - Liceul Teoretic "Lucian Blaga", Cluj - Napoca
Giurgiu Razvan Florin - Liceul Teoretic "Aurel Vlaicu", Orastie†
Hulpe Dalia-Miruna - Liceul Teoretic "Onisifor Ghibu", Cluj - Napoca
Imbuzan Radu Dragos - Liceul Teoretic "Lucian Blaga", Cluj - Napoca
Mos Robert Dumitru - Liceul Teoretic "Aurel Vlaicu", Orastie†
Muntean Andrei-Ovidiu - Liceul Teoretic "Nicolae Balcescu", Cluj - Napoca
Narita Andrei - Colegiul National "Avram Iancu", C‚mpeni
Pucani Liviu Catalin - Liceul Teoretic "Lucian Blaga", Cluj - Napoca
Sigoiu George Radu - Liceul Teoretic "Aurel Vlaicu", Orastie†
Varga Alexandra Ioana - Liceul Teoretic "Aurel Vlaicu", Orastie†
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[14.02.2019]
Pe data de 30.03.2019 va avea loc "Concursul de Programare"
organizat de Departamentul de Calculatoare al UTCN pentru elevii de liceu, clasele X - XII (editia 2019).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
IMPORTANT:
Acest concurs are un grad ridicat de dificultate, similar gradului de dificultate al unei olimpiade nationale sau internationale!!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
In vederea autoevaluarii propriei capacitati de a rezolva probleme de dificultatea celor propuse in Concurs,
sugeram potentialilor participanti urmatorul criteriu de autoevaluare:
Daca reusesc sa rezolve minim 2 probleme din cele date in anii anteriori,
care pot fi gasite aici, in maxim 5 ore,
atunci pot considera ca au abilitatile necesare pentru acest tip de concurs.
(verificarea propriei solutii se va face folosind datele de intrare si cele de iesire care le corespund).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FOARTE IMPORTANT:
ELEVII PREMIATI la acest concurs SUNT ADMISI in cadrul echipei ACM a UTCN.
Aceasta are ca si consecinta pentru acesti elevi premianti,
ADMITEREA la FACULTATEA de AUTOMATICA si CALCULATOARE (Sectia Calculatoare)
FARA EXAMEN DE ADMITERE.
[cu conditia sa obtina nota minima 8 la BAC la proba de matematica]

Inscrierea la concurs se va face pina la data de 24 Martie 2019,
prin trimiterea unui email catre "alin.suciu@cs.utcluj.ro"
in care se va preciza intentia de a participa la acest concurs,
impreuna cu urmatoarele date:

1. Numele si prenumele
2. Liceul
3. Localitatea
4. Clasa
5. Limbajul de programare preferat pentru concurs
6. Mediul de programare preferat
7. Adresa de email

Anuntul complet cu toate detaliile concursului este aici.

OBSERVATIE:
Concursul se desfasoara simultan cu Concursul de selectie si verificare lot ACM pentru studentii UTCN,
DAR elevii de liceu vor avea rezervate sali separate.

IMPORTANT:
Toti participantii vor avea asupra lor un act de identitate (C.I., Pasaport).
Fiecare elev va avea la dispozitie un calculator pe care va fi instalat mediul de programare pentru limbajul preferat
(uzual avem: Visual Studio sau CodeBlocks - C/C++, Netbeans - Java)
Timpul de lucru este de 5 ore.

Harta locatiei de desfasurare a concursului este aici.

Taxa de participare este 0 (zero) lei.